Skip to content

120 Arlington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942
Commercial

Last Sale Price
$4,500,000
Last Sale Date
Aug 11, 2015

Property Information

Block63
Lot80
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE/WHSE
Dwellings1
ZoningM-1
Sq Footage101,630
Acreage6.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,354,000
25%
Improvement Value:$4,146,000
75%
Total Assessment$5,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$186,560+3.8%
2024$179,740-11.1%
2023$202,208+1.6%
2022$199,120+47.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$4,500,000

To:

DeedBook 20150, Page 65001

Property Sale

SaleMulti
$2,450,000
DeedBook 5755, Page 830

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1942