Skip to content

16 Vernon TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2009

Property Information

Block690
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,566
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,300
45%
Improvement Value:$216,600
55%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,361+3.8%
2024$12,873+4.0%
2023$12,380+1.6%
2022$12,191-6.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924