Skip to content

160 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Aug 12, 1980

Property Information

Block6
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,056
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
37%
Improvement Value:$165,600
63%
Total Assessment$264,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,982+3.8%
2024$8,654+4.0%
2023$8,323+1.6%
2022$8,196+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920