Skip to content

7 Cambridge RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Nov 30, 2023

Property Information

Block786
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,287
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,600
52%
Improvement Value:$180,000
48%
Total Assessment$376,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,774+3.8%
2024$12,307+4.0%
2023$11,837+1.6%
2022$11,656-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

To:

Sq Ft1,287DeedBook 20230, Page 73457

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,287DeedBook 20150, Page 83680Recorded10/30/2015

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 5906, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1953