Skip to content

40 Birch StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 20, 2006

Property Information

Block825
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,035
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,500
47%
Improvement Value:$148,400
53%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,494+3.8%
2024$9,147+4.0%
2023$8,797+1.6%
2022$8,663+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,035DeedBook 6334, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1941