Skip to content

29 Main TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 5, 1991

Property Information

Block919
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,520
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
42%
Improvement Value:$182,100
58%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,600+3.8%
2024$10,213+4.0%
2023$9,822+1.6%
2022$9,672-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 5170, Page 385

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4910, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1932