Skip to content

16 Lakewood TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2015

Property Information

Block784
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,127
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
42%
Improvement Value:$181,900
58%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,593+3.8%
2024$10,206+4.0%
2023$9,816+1.6%
2022$9,666+11.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5166, Page 516

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5058, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1941