Skip to content

47 Birch StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 7, 2011

Property Information

Block827
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,035
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,500
43%
Improvement Value:$174,300
57%
Total Assessment$305,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,373+3.8%
2024$9,994+4.0%
2023$9,611+1.6%
2022$9,465+6.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$254,900
DeedBook 5999, Page 479

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5036, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1940