Skip to content

55 Birch StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Date
Sep 26, 1977

Property Information

Block827
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,035
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,500
46%
Improvement Value:$154,400
54%
Total Assessment$285,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,698+3.8%
2024$9,343+4.0%
2023$8,986+1.6%
2022$8,849-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940