Skip to content

45 Birch StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Date
Jun 23, 2002

Property Information

Block827
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,035
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,500
44%
Improvement Value:$167,400
56%
Total Assessment$298,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,139+3.8%
2024$9,768+4.0%
2023$9,394+1.6%
2022$9,251+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$108,500
DeedBook 5582, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1941