Skip to content

54 Sunset AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Date
Jan 10, 2019

Property Information

Block842
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,364
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,700
49%
Improvement Value:$213,800
51%
Total Assessment$422,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,331+3.8%
2024$13,807+4.0%
2023$13,279+1.6%
2022$13,076+3.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 5992, Page 185

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5507, Page 785

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5219, Page 702

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924