Skip to content

62 Sunset AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Aug 19, 1997

Property Information

Block842
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,326
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,700
48%
Improvement Value:$226,100
52%
Total Assessment$434,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,748+3.8%
2024$14,209+4.0%
2023$13,666+1.6%
2022$13,457+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$141,000

To:

Sq Ft1,326DeedBook 5494, Page 507

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5233, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1925