Skip to content

149 Stonehouse RoadGlen Ridge, NJ 07028

Built 1951

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Jan 2, 1985

Property Information

Block842
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,844
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,500
49%
Improvement Value:$226,300
51%
Total Assessment$440,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,952+3.8%
2024$14,405+4.0%
2023$13,854+1.6%
2022$13,643-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000

To:

Sq Ft1,844DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951