Skip to content

356 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$426,000
Last Sale Date
Oct 29, 2015

Property Information

Block845
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,978
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,300
45%
Improvement Value:$276,100
55%
Total Assessment$503,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,075+3.8%
2024$16,451+4.0%
2023$15,822+1.6%
2022$15,580-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$426,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 20150, Page 88301

Property Built

Built

Year Built: 1950