Skip to content

210 Lakewood DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1967

Last Sale Price
$225,900
Last Sale Date
Oct 1, 1998

Property Information

Block871
Lot112
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage2,492
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,000
31%
Improvement Value:$325,000
69%
Total Assessment$471,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,976+3.8%
2024$15,392+4.0%
2023$14,804+1.6%
2022$14,577+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$225,900

To:

Sq Ft2,492DeedBook 5577, Page 675

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5001, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1967