Skip to content

229 Lakewood DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block871
Lot127
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage2,464
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,500
32%
Improvement Value:$336,700
68%
Total Assessment$493,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,729+3.8%
2024$16,118+12.7%
2023$14,301+1.6%
2022$14,082+6.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,464DeedBook 20230, Page 15559Recorded3/13/2023

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft2,464DeedBook 20220, Page 93978Recorded10/20/2022

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5286, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1967