Skip to content

100 Lakewood TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block871
Lot132
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage2,492
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
35%
Improvement Value:$298,800
65%
Total Assessment$459,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,600+3.8%
2024$15,030+4.0%
2023$14,455+1.6%
2022$14,234+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 12433, Page 1167

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5175, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1966