Skip to content

8 Greenbrook DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1996

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block871
Lot30
QualifierC0008
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class37
DescriptionTHG
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
33%
Improvement Value:$253,800
67%
Total Assessment$378,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,849+3.8%
2024$12,379+4.0%
2023$11,906+1.6%
2022$11,724-4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 20170, Page 72786

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5666, Page 869

Property Sale

Sale
$188,482
DeedBook 5445, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1996