Skip to content

17 Greenbrook DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1996

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Jul 24, 2013

Property Information

Block871
Lot30
QualifierC0017
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class37
DescriptionTHG
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
33%
Improvement Value:$253,800
67%
Total Assessment$378,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,849+3.8%
2024$12,379+4.0%
2023$11,906+1.6%
2022$11,724-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$317,500

To:

Sq Ft1,872DeedBook 12452, Page 2666

Property Sale

Sale
$442,000
DeedBook 6179, Page 156

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5450, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1996