Skip to content

20 Greenbrook DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1996

Last Sale Date
Jan 9, 2001

Property Information

Block871
Lot30
QualifierC0020
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class37
DescriptionTHG
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
33%
Improvement Value:$253,800
67%
Total Assessment$378,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,599+3.9%
2024$12,129+4.1%
2023$11,656+1.6%
2022$11,474-8.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,779
DeedBook 5441, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1996