Skip to content

36 Greenbrook DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1996

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block871
Lot30
QualifierC0036
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class37
DescriptionTHG 1700A
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,708
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
35%
Improvement Value:$229,500
65%
Total Assessment$354,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,025+3.8%
2024$11,585+4.0%
2023$11,142+1.6%
2022$10,972-3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 5629, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1996