Skip to content

44 Greenbrook DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1996

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block871
Lot30
QualifierC0044
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class37
DescriptionTHG
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,580
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
37%
Improvement Value:$187,200
63%
Total Assessment$297,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,081+3.8%
2024$9,713+4.0%
2023$9,341+1.6%
2022$9,198-14.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,580DeedBook 20190, Page 13838

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,580DeedBook 20180, Page 98308Recorded11/15/2018

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 5593, Page 339

Property Sale

Sale
$159,814
DeedBook 5431, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1996