Skip to content

57 Greenbrook DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1996

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Jul 21, 2009

Property Information

Block871
Lot30
QualifierC0057
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class37
DescriptionTHG
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,580
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
33%
Improvement Value:$218,600
67%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,146+3.8%
2024$10,739+4.0%
2023$10,328+1.6%
2022$10,170-8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000

To:

Sq Ft1,580DeedBook 12211, Page 3807

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6255, Page 218

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5737, Page 517

Property Sale

Sale
$163,880
DeedBook 5446, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1996