Skip to content

53 Greenbrook DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2021

Property Information

Block871
Lot30
QualifierC0053
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class37
DescriptionGH
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,116
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
44%
Improvement Value:$139,900
56%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,477+3.8%
2024$8,167+4.0%
2023$7,854+1.6%
2022$7,734-15.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$238,888

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 20181, Page 2642Recorded11/28/2018

Property Sale

Sale
$138,797
DeedBook 5464, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1996