Skip to content

28 Corsi RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Price
$329,600
Last Sale Date
Oct 21, 2005

Property Information

Block913
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,330
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,800
31%
Improvement Value:$342,200
69%
Total Assessment$496,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,976+3.8%
2024$15,392+4.0%
2023$14,804+1.6%
2022$14,577+63.0%
Property History

Property Sale

Sale
$329,600

To:

Sq Ft2,330DeedBook 6257, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1958