Skip to content

68 Corsi RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1959

Last Sale Date
Mar 20, 2017

Property Information

Block913
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,434
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
48%
Improvement Value:$164,500
52%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,509+3.9%
2024$10,116+4.1%
2023$9,720+1.6%
2022$9,567+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959