Skip to content

39 Daka Ct.Bloomfield, NJ 07003

Built 1959

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jun 7, 1984

Property Information

Block913
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage974
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,800
48%
Improvement Value:$164,500
52%
Total Assessment$318,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,797+3.8%
2024$10,402+4.0%
2023$10,004+1.6%
2022$9,851+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft974DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1959