Skip to content

406 Watchung AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block962
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,148
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,500
41%
Improvement Value:$193,100
59%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,146+3.8%
2024$10,739+4.0%
2023$10,328+1.6%
2022$10,170-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,148DeedBook 20230, Page 1590

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12141, Page 7642

Property Built

Built

Year Built: 1938