Skip to content

83 Watsessing AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$620,500
Last Sale Date
Mar 4, 2025

Property Information

Block96
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,832
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,400
29%
Improvement Value:$220,500
71%
Total Assessment$310,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,546+3.8%
2024$10,160+4.0%
2023$9,772+1.6%
2022$9,622-2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,500

To:

DeedBook 20250, Page 17028

Property Sale

Sale
$185,000

To:

DeedBook 5908, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1911