Skip to content

394 No. Grove St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$332,500
Last Sale Date
Jun 5, 2020

Property Information

Block146
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,902
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,100
18%
Improvement Value:$305,800
82%
Total Assessment$374,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,776-0.8%
2024$11,877+42.9%
2023$8,312+1.3%
2022$8,205+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$332,500

To:

Sq Ft2,896DeedBook 20200, Page 65631

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft2,902DeedBook 12560, Page 5368Recorded6/19/2015

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4937, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1930