Skip to content

200 Fourth Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block146
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,813
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
11%
Improvement Value:$554,800
89%
Total Assessment$623,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,578+42.7%
2024$13,721+13.3%
2023$12,107+1.3%
2022$11,952+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft2,813DeedBook 20230, Page 76926

Property Sale

Sale
$232,300
DeedBook 12214, Page 8760

Property Built

Built

Year Built: 1940