Skip to content

72 Hawthorne Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1900

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block192
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-5

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,452
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
15%
Improvement Value:$367,100
85%
Total Assessment$431,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,557-0.8%
2024$13,673+11.2%
2018$12,298+2.5%
2017$11,997+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft3,452DeedBook 20220, Page 73638

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12267, Page 4789

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 12196, Page 1773

Property Built

Built

Year Built: 1900