Skip to content

48 Brighton Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1961

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 6, 2020

Property Information

Block129
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
31%
Improvement Value:$287,100
69%
Total Assessment$416,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,688+2.0%
2024$8,514+1.6%
2023$8,383+0.1%
2022$8,378+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,998DeedBook 20200, Page 77449

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 6095, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 1961