Skip to content

171 Linden Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$124,756
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block77
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,461
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,600
30%
Improvement Value:$330,500
70%
Total Assessment$475,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,471+2.0%
2024$8,302+1.6%
2023$8,173+0.1%
2022$8,169+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$124,756

To:

Sq Ft2,663DeedBook 20210, Page 40627

Property Built

Built

Year Built: 1953