Skip to content

206-208 Brookside Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1946

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 10, 2022

Property Information

Block95
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
26%
Improvement Value:$363,200
74%
Total Assessment$490,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,943+2.0%
2024$13,664+25.8%
2023$10,858+0.1%
2022$10,852+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,376DeedBook 20220, Page 19287

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 20180, Page 793Recorded1/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1946