Skip to content

55 Mounthaven DriveLivingston, NJ 07039

Built 1953

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 14, 2006

Property Information

Block3900
Lot100
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,606
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$323,600
65%
Improvement Value:$175,200
35%
Total Assessment$498,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,201+3.1%
2024$11,832+2.5%
2023$11,542+1.9%
2022$11,328+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,606DeedBook 6395, Page 267

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 5667, Page 219

Property Sale

Sale
$178,500
DeedBook 5268, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1953