Skip to content

67 Mounthaven DrLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 27, 2004

Property Information

Block3900
Lot106
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,508
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
54%
Improvement Value:$254,500
46%
Total Assessment$554,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,563+3.1%
2024$13,153+2.5%
2023$12,831+1.9%
2022$12,593+19.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6154, Page 438

Property Sale

Sale
$319,900
DeedBook 5820, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1955