Skip to content

25 E Harrison PlaceLivingston, NJ 07039

Built 1934

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block4803
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,080
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,000
70%
Improvement Value:$128,800
30%
Total Assessment$425,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,165+3.2%
2024$9,850+2.6%
2023$9,603+1.9%
2022$9,420-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1934