Skip to content

17 E Harrison PlLivingston, NJ 07039

Built 1948

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Oct 11, 2017

Property Information

Block4803
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,736
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,900
57%
Improvement Value:$224,700
43%
Total Assessment$522,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,783+3.1%
2024$12,396+2.5%
2023$12,093+1.9%
2022$11,868+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft1,736DeedBook 20170, Page 94220

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 20160, Page 63037Recorded7/26/2016

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 12404, Page 6478

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5995, Page 761

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5412, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1948