Skip to content

38 Burnet StreetLivingston, NJ 07039

Built 1930

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Aug 17, 1992

Property Information

Block4803
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,785
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,800
54%
Improvement Value:$220,700
46%
Total Assessment$484,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,851+3.1%
2024$11,492+2.5%
2023$11,211+1.9%
2022$11,003+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

To:

Sq Ft1,785DeedBook 5236, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1930