Skip to content

16 Downing PlaceLivingston, NJ 07039

Built 1963

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block5104
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,061
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,700
57%
Improvement Value:$281,800
43%
Total Assessment$648,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,862+3.1%
2024$15,382+2.5%
2023$15,006+1.9%
2022$14,727-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963