Skip to content

20 Longview RdLivingston, NJ 07039

Built 1942

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block5601
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,244
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,500
64%
Improvement Value:$152,200
36%
Total Assessment$423,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,364+3.1%
2024$10,050+2.5%
2023$9,804+1.9%
2022$9,622-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1942