Skip to content

33 Hillside AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1980
Apartment

Last Sale Price
$1,245,000
Last Sale Date
Feb 27, 2015

Property Information

Block1406
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings7
ZoningR1
Sq Footage3,999
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,500
21%
Improvement Value:$984,100
79%
Total Assessment$1,246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,422+0.7%
2024$42,135+4.6%
2023$40,278+1.6%
2022$39,629+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,245,000

To:

Sq Ft7,988DeedBook 12546, Page 9122

Property Sale

SaleMulti
$750,000
DeedBook 4918, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1980