Skip to content

64 Ann St

Newark, NJ 07105

Built 1920

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Jan 28, 2000

Property Information

Block1003
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,998
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,700
35%
Improvement Value:$137,000
65%
Total Assessment$209,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,975+2.0%
2024$7,818-0.2%
2023$7,830-1.7%
2022$7,969+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000

To:

Sq Ft3,998DeedBook 5673, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1920