Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
11-13 Governor StNewark, NJ 07102
Commercial
Last Sale Price
$31,000
Last Sale Date
Oct 27, 1999
Property Information
Block115
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75
Building Details
Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$43,700
14%
Improvement Value:$268,900
86%
Total Assessment$312,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,888 | +2.0% |
| 2024 | $11,654 | -0.2% |
| 2023 | $11,672 | -14.7% |
| 2022 | $13,680 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.