Skip to content

23 Avenue C

Newark, NJ 07114

Built 1930

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Mar 22, 2016

Property Information

Block1166
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,200
49%
Improvement Value:$71,900
51%
Total Assessment$141,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,366+2.0%
2024$5,260-0.2%
2023$5,269-1.7%
2022$5,362+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,232DeedBook 20160, Page 28277

Property Built

Built

Year Built: 1930