Skip to content

209-213 Vanderpool St

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$3,400,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block1178
Lot71
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,369
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,000
74%
Improvement Value:$79,900
26%
Total Assessment$310,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,824+2.0%
2024$11,590-0.2%
2023$11,609-6.0%
2022$12,350-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$3,400,000

To:

Sq Ft1,369DeedBook 20230, Page 34711