Skip to content

431-435 Njrr Ave

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$1,210,000
Last Sale Date
Jul 27, 2001

Property Information

Block1192
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,600
74%
Improvement Value:$20,100
26%
Total Assessment$77,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,955+2.0%
2024$2,897-0.2%
2023$2,901-1.7%
2022$2,953+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,210,000

To:

DeedBook 5821, Page 44