Skip to content

111 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 3, 1992

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1225
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,713
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,900
25%
Improvement Value:$149,600
75%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,587+2.0%
2024$7,437-0.2%
2023$7,449-1.7%
2022$7,581+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,713DeedBook 5229, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1900