Skip to content

111 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 4, 2007

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1226
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,713
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,800
25%
Improvement Value:$158,400
75%
Total Assessment$211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,032+2.0%
2024$7,874-0.2%
2023$7,886-1.7%
2022$8,026+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,713DeedBook 12094, Page 8882

Property Built

Built

Year Built: 1900